реконструкция и капремонт

Випадки, коли містобудівні умови та обмеження на проектування об'єкта будівництва не надаються

30 июля 2019 года

Відповідно до статті першої пункту 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 містобудівні умови та обмеження – це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об’єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Для більш конкретного розуміння можемо сказати, що містобудівні умови та обмеження є одним із дозвільних документів у сфері будівництва, який видається органом місцевого самоврядування (управлінням/департаментом архітектури та містобудування чи містобудівної діяльності) і надає право суб’єкту здійснити будівництво, капітальний ремонт, реконструкцію об’єкта. Існує особливий порядок отримання цього документу і перелік документів, необхідних для його отримання. Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; копія документа, що посвідчує право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; витяг із Державного земельного кадастру. Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об’єкта будівництва. Містобудівні умови та обмеження на будівництво визначаються в законі в загальному і видаються не тільки на власне нове будівництво, а й реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт, тобто поняття «будівництво» взято в загальному і включає в себе нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт.

У той же час містобудівні умови та обмеження в певних визначених нормативно-правовими актами випадках не видаються і операції пов’язані з будівництвом проводяться без даного документа. Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» не встановлює таких випадків, однак Наказ Мінрегіонрозвитку від 06.11.2017 року № 289 “Про затвердження переліку об’єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються”. Так, для нового будівництва містобудівні умови та обмеження не надаються у таких випадках: будівництво об’єктів рухомого (мобільного) зв’язку та їх зовнішніх інженерних мереж, будівництво лінійних інженерних магістралей, мереж та споруд за межами населених пунктів, будівництво лінійно-кабельних споруд телекомунікацій, будівництво садибних (котеджних) житлових будинків, дачних та садових будинків загальною площею до 300 кв. м з числом надземних поверхів не більше двох (без урахування мансардного поверху), в тому числі з господарськими будівлями та спорудами, індивідуальними гаражами, нове будівництво об’єктів загальновійськового і спеціального призначення безпосередньо на території діючих військових частин (підрозділів), установ, організацій Збройних Сил України.

Щодо реконструкції об’єктів, то наказ встановлює наступні випадки коли реконструкція проводиться без надання містобудівних умов та обмежень: реконструкція виробничих споруд та інженерних мереж, в тому числі допоміжних виробництв, що належать підприємствам, без перепрофілювання та зміни зовнішніх геометричних параметрів, реконструкція водозахисних дамб, каналів, берегоукріплення (за винятком водойм - джерел господарсько-питного водопостачання) з облаштуванням елементами благоустрою (переїзди, експлуатаційні дороги) та гідротехнічних споруд на дамбах і каналах (водовипуски, шлюзи-регулятори, трубопереїзди тощо), реконструкція, технічне переоснащення існуючих колій, земляного полотна, будівель та споруд колійного господарства, що виконуються в межах встановленої смуги відведення, без зміни зовнішніх геометричних параметрів, реконструкція залізничних пасажирських платформ, постів на залізничних переїздах без зміни зовнішніх геометричних параметрів, реконструкція житлових та нежитлових приміщень без зміни їх зовнішньої конфігурації та функціонального призначення, розміщення в існуючих житлових будинках, адміністративно-побутових та громадських будівлях вбудованих приміщень громадського призначення та в інших випадках передбачених Наказом.

Капітальний ремонт без надання містобудівних умов та обмежень проводиться у випадку ремонту автономних котельних установок (дахових, вбудованих, прибудованих та окремо розташованих) з їх інженерним забезпеченням і капітальний ремонт будівель і споруд. Реставрація будівель і споруд проводиться без надання містобудівних умов та обмежень відповідно до пункту 27 Наказу.

Містобудівні умови та обмеження не єдиний документ, який потрібен для операцій з будівництвом, існують й інші документи, зокрема дозволи, ліцензії, декларації тощо. З метою належного і правильного оформлення документації у сфері будівництва звертайтесь до фахівців, досвід вказаних дій мають і наші фахівці юридичної фірми Polex. Компанія POLEX має великий досвід вирішення житлових спорів, а також напрацьовану практику з усіх питань, пов'язаних з житлової та нежитлової нерухомістю та землею.