усиление защиты права собственности

Внесення змін до законодавства в частині захисту права власності

28 октября 2019 года

    З метою посилення захисту права власності і зниження випадків рейдерського привласнення майна, Президентом України 21.10.2019 року було підписано Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності»  №1056-1, прийнятий Верховною Радою України 03.10.2019 року. Зміни в законодавстві стосуються юридичної процедури реєстрації права власності, повноважень реєстратора і збільшення розміру адміністративної відповідальності за порушення порядку порушення законодавства про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і порушення порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Вищевказаним законопроектом вносяться зміни до Цивільного Кодексу, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно», Закону України «Про нотаріат», Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»

   Відтепер Цивільним Кодексом України у статті 116 встановлюється, що договір, предметом якого є відчуження (передання) частки (її частини) у статутному (складеному) капіталі товариства, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів, створених на порталі електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і підписаних з використанням кваліфікованого електронного підпису. До прийняття цього закону нотаріальне посвідчення вказаного договору не вимагалось, а відтепер процедура нотаріального посвідчення є необхідною.

    У Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» вносяться зміни в частині місця проведення державної реєстрації та перевірки суб’єкта, який подав документи для проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно. Відтепер державна реєстрація права власності буде проводитися виключно за місцезнаходженням нерухомого майна, а державна реєстрація обтяжень речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна. Що стосується державної реєстрації прав та обтяжень у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном та об’єктом незавершеного будівництва то вона буде проводитися нотаріусом, яким вчинено таку дію, незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.

    У Законі України «Про нотаріат» встановлюється те, що посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, будуть зобов’язані встановлювати особу учасників цивільних відносин, які звернулися за вчиненням нотаріальної дії. Поки що законом такий обов’язок встановлений лише для нотаріусів. За свідоцтвом про народження буде встановлюватися особа віком до 14 років (за умови підтвердження батьками того, що ця особа є їхньою дитиною), а не до 16 років, як зараз. Крім того, нотаріус буде перевіряти дійсність довіреності. Внесення нотаріусом інформації до єдиних та державних реєстрів не буде вважатися порушенням нотаріальної таємниці.

    З приводу змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», то зміни стосуються порядку проведення реєстрації юридичних осіб. Для юридичних осіб державна реєстрація буде првоодитись за місцем знаходження юридичної особи (якщо документи подаються в паперовому вигляді). Зареєструвати юридичну особу без територіальних обмежень можливо буде якщо державна реєстрація проводиться в електронній формі. Новелою в цьому законі буде визначення реєстратором обсягу цивільної дієздатності фізичних осіб і здійснення перевірки цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, повноваження представника фізичної або юридичної особи, а також встановлення наявності чи відсутності обтяжень корпоративних прав.

     У статті наведено лише найбільш суттєві зміни, що вносяться до законодавства в частині реєстрації прав на нерухомість, захисту права власності і місця проведення державної реєстрації юридичної особи. Для більш детального розуміння суті змін в законодавстві і їх прояву в юридичних операціях звертайтесь до команди фахівців юридичної фірми «POLEX» в рамках нашої діяльності ми здійснюємо юридичне супроводження операцій з нерухомістю, вирішення корпоративних спорів і супровід реєстрації юридичних осіб.