судове оскарження блокування накладних

Судове оскарження блокування податкових накладних: як виграти справу. Частина 1.

18 November 2019 года

    Блокування реєстрації податкових накладних шляхом винесення рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі-ПН) конролюючими органами є розповсюдженою практикою вже декілька років. Пунктом 2 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджений постановою КМУ від 21.02.18 р. № 117 № 117 (далі-Порядок №117) передбачено, що рішення про відмову в реєстрації податкової накданої може бути оскаржене в адміністративному ( у вищестоящий податковий орган) або судовому порядку, причому до суду можна звертатися без попереднього оскарження такого рішення в адміністративному порядку.

   В цій публікації звернемо увагу лише на тонкощі судового оскарження таких рішень. На разі сформувалася усталенна судова практика у справах щодо оскарження рішень податкових органів про відмову в реєстрації ПН саме на користь платників податків.

  Основні проблемні моменти, на які  треба звернути увагу при поданні позову.

 1. Вибір належного відповідача

     Незважаючи на те, що оскаржуван рішення про відмову у реєстрації податкової накладної є комісія у складі ДПС, належним відповідачем буде Державна податкова сужба, у складі якої вона є. Зокрема, у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 27.03.2019 року у справі № 2040/6639/18 зазначено: «Суд першої інстанції, зобов’язуючи ГУ ДФС у Харківській області здійснити реєстрацію податкових накладних, припустився порушень і зобов’язав орган учинити такі дії, які не може бути здійснено ним як суб’єктом владних повноважень. Як уже зазначалося вище, реєстрацію податкових накладних в ЄРПН може бути здійснено ДФС». Тобто суд дійшов висновку, що уповноваженим органом на виконання рішення щодо реєстрації ПН/РК в ЄРПН є саме ДФС ( назва до її реформування), наразі це - Державна податкова сужба.

  2) Правильне формулюваня позовних вимог

     З огляду на сформовану судову практику ВСУ належним чином сформульованими будуть такі вимоги: 1.Визнати рішення податкового органу про відмову в реєстрації податкової накладної протиправним та скасувати його; 2.Зобов’язати податковий орган зареєструвати податкову накладну датою її подання на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних. 3.Судові витрати покласти на відповідача (судовий збір та втрати на правову допомогу).

      Згідно з п. 28 Порядку № 117 ПН/РК, реєстрація яких заблокована, реєструються, зокрема, в день набрання чинності рішенням суду про реєстрацію ПН/РК. Відповідно

      Відповідно до п.п. 201.16.4 п. 201.16 ст. 201 ПК України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

     Задоволення позовних вимог щодо зобов’язання податкового органа зареєструвати податкові накладні саме датою подання на реєстрацію буде дотриманням судом гарантій щодо того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

  2) Розрахунок судового збору

     Позовні вимоги із скасування рішень про відмову у реєстрації ПН та зобовязання зареєструвати ПН є вимогами немайного характеру.    Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру юридичною особо ставка судового збору за такою вимогою складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (в 2019 році це 1921 грн). Враховуючи той факт, що вимога здійснити реєстрацію податкових накладних днем їх подання на реєстрацію випливає з вимоги визнання незаконним рішення ДПС про відмову в реєстрації накладної, то ці дві вимоги по кожній накладній є взаємопов’язаними. Відповідно розмір судового збору за подання даного позову складає стільки прожиткових мінімумів за кількістю оскаржуваних накладних.       Проте судова практика неоднозначна та в окремих випадках суди залишають такі позови без руху та надають час для доплати судового збору, розцінюючи кількість позовних вимог окремо за вимогою скасувати рішення та окремо- зареєструвати ПН. Тому важливим є правильно обгрунтувати повязаність позовних вимог одна із одною.

     В другій частині публікації із зазначеної тематики ми зупинемося на основних підставах для оскарження рішень податкових органів про відмову в реєстрації податкових накадних з наведенням відповідних позицій ВСУ з цього птання та з огляду на успішний досвід оскарження незаконних рішень податкових ороанів адвокатами POLEX.

        З огляду на мінливе податкове законодавство в нашій країні, питання, пов'язані з оподаткуванням та оскраженням дій контролюючих органів є багатоаспектними, складними і неоднозначними. За всіма питанням у сфері податків звертайтеся до кваліфікованих спеціалістів POLEX. Компанія «POLEX» має напрацьовану практику застосування податкового законодавства при захисті інтересів своїх клієнтів, в штаті компанії є юристи, які спеціалізуються з податкового права, а також бухгалтери та економісти, що дозволяє якісно надати Вам повний юридичний супровід з усіх питань, пов'язаних з оподаткуванням.